Już zamierzchłe czasy pokazały, że człowiek ma potrzebę opisywania swoich myśli, uczuć, wydarzeń itp. W pierwotnych czasach ludzie zdobili jaskinie różnorodnymi rysunkami. Następnie rysunki zostały stopniowo zastępowane rękopisami filozofów, używających prajęzyków. Do czasu, gdy pojawił się druk. Kiedy drukowanie książek stało się popularne i jak dziś wygląda wydruk książki?
Współczesne metody wydruku – cyfrowy druk książek
Cyfryzacja doprowadziła do tego, że jednym z najważniejszych sprzętów drukarskich stał się komputer, a czcionki nie muszą już być układane ręcznie. Współcześnie najpopularniejszą metodą wydruku jest druk offsetowy i druk cyfrowy książek. Dziś książka do wydruku może być nie tylko spersonalizowana, ale także wydana na danym rodzaju papieru, w dowolnej liczbie egzemplarzy, a ewentualny jej dodruk nie jest żadnym problemem. Co więcej, dzięki nowoczesnym maszynom drukarskim, profesjonalna drukarnia wykona druk książki w naprawdę krótkim czasie i z zachowaniem jak największej staranności.
Ale wróćmy do początków…
Za początki druku uznaje się XXV wiek p.n.e. Wówczas Egipcjanie na glinianych tabliczkach tworzyli znaki alfabetu i obrazki. Z kolei w Chinach stosowano drzeworyty, które obejmuje technika druku wypukłego. Polegała ona na tym, że wytwarzano stemple – znak lub rysunek nanoszono na deskę. Tym samym dany stempel można było użyć wielokrotnie. Ta metoda z pewnością przybliżyła ludzkość do poligrafii, czyli technice powielania wydruków. Pierwsze drukowanie książki datuje się na 868 rok. Był nią Sutra Diamentowa, czyli chińskie tłumaczenie sanskryckiego tekstu. Po tym wydarzeniu druk książek w Azji zaczął się szybko rozwijać.
Jan Gutenberg i ruchoma czcionka
W Europie również było wielu wynalazców, którzy starali się opracować autorskie techniki druku. Największym wynalazcą został Jan Gutenberg, który jako pierwszy człowiek zastosował czcionkę ruchomą. Ponadto zaprojektował on maszynę do odlewania czcionek i stworzył prasę drukarską. Pierwsza oddana książka do druku to „Wykład Psałterza”, którą wydano w 1475 roku. Wówczas wydrukowano także pierwszą pozycję w języku polskim, a była to „Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium”, czyli uchwała zjazdu biskupów.
Wynalezienie papieru
Wynalezienie papieru to ogromny przełom w historii, który na zawsze zmienił świat i niewątpliwie nierozerwalnie łączy się z drukiem. Szczególną kwestią było odkrycie papieru powlekanego, dzięki któremu wydruk stawał się nie tylko trwały, ale i bardziej wyrazisty – wiernie oddawał kolory poprzez zastosowanie specjalnych mieszanek pigmentu i kleju. Z biegiem lat rozwój przemysłu i automatyzacja licznych procesów doprowadziły do zmian w dziedzinie poligrafii. Zecerstwo ustępowało miejsca DTP, które coraz bardziej wykorzystywało cyfryzację do drukowania. Za pomocą komputera i odpowiedniego programu bez problemu można było np. przygotować tekst czy kontrolować pracę urządzeń drukarskich.