W jakim celu rejestruje się znaki towarowe, nazwy i logo firm?

Znak towarowy to wyróżniający znak lub oznaczenie, którego firma może używać, aby ułatwić konsumentom identyfikację swoich produktów i usług.

Znak towarowy może między innymi przybrać formę słowa, znaku, logo, koloru, kształtu, czcionki, dźwięku, dżingla lub ich kombinacji. Rejestracja w Urzędzie Patentowym zapewnia właścicielowi wyłączne prawa do używania znaku towarowego w celu sprzedaży odpowiednich towarów lub usług. Ponadto daje właścicielowi prawo do uniemożliwienia nieuczciwym konkurentom używania podobnych znaków lub oznaczeń w celu promowania własnych produktów.

W jakim celu rejestruje się znaki towarowe, nazwy i logo firm?

Dlaczego warto zarejestrować nazwę swojej firmy w Urzędzie Patentowym

Osoba czy firma narusza zarejestrowany znak towarowy, jeżeli używa w obrocie handlowym oznaczenia identycznego ze znakiem w odniesieniu do towarów lub usług identycznych z tymi, dla których jest ono zarejestrowane. Istnieje wówczas prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd odbiorców, które obejmuje skojarzenia ze znakiem towarowym produktów czy usług oferowanych pod zarejestrowanym znakiem towarowym, nazwą czy logo innej firmy.

Jeśli znak towarowy lub nazwa firmy są używane w obrocie gospodarczym w celu odróżnienia produktów i usług od konkurencji, może istnieć pewna ochrona prawna, nawet jeśli nie zostały one zarejestrowane w Urzędzie Patentowym. Jednak jest to ochrona lokalna, przykładowo w województwie lub mieście, w którym firma prowadzi swoją działalność. Jeśli chcesz uzyskać ochronę znaku towarowego czy nazwy swojej firmy w całym kraju, powinieneś zarejestrować je w Urzędzie Patentowym. Tylko w ten sposób zyskujesz pełną ochronę prawną przed nieuczciwą konkurencją, firmy nie będą mogły podszywać się pod twoją markę i sprzedawać swoich towarów.

Na stronie https://znakitowarowe-blog.pl/ochrona-nazwy-firmy-bez-rejestracji-znaku/ możesz przeczytać ciekawy artykuł na temat ochrony nazwy firmy bez rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Jeśli konkurencyjna firma używa niezarejestrowanego znaku towarowego w celu zmylenia konsumentów do zakupu własnych produktów, czyli w przekonaniu, że kupują od autentycznego sprzedawcy, możliwe jest wszczęcie postępowania sądowego w sprawie naruszenia praw autorskich i nieuczciwej konkurencji.

Biznes

Serwisy sprzętu biurowego i ich szukanie w naszym kraju

Wyposażenie do kserowania, drukowania i przetwarzania dokumentów oraz innych materiałów, jest obecnie wysoce popularne w naszym kraju. Taki sprzęt przydaje się na przykład w firmach działających w różnych branżach oraz w wielu instytucjach, itp. Aktualnie również w wielu domach i mieszkaniach stosowane są mniej i bardziej zaawansowane urządzenia do użytku prywatnego. Oczywiście sprzęt tego rodzaju […]

Read More
Biznes

Czy już zamawialiście sobie drukowanie 3D?

Niekiedy wielu z nas nie jest odpowiednio dobrze nastawionych do nowej i nieznanej dla samych siebie usługi. A to o czym wam tutaj odpowiadamy na pewno dotyczy także drukowania 3D. Może zatem jeżeli w tej chwili i ty sam masz zamiar poszukać na krajowym rynku jak najlepszej firmy która to zawsze kiedy tylko będziesz chciał […]

Read More
Biznes

Nowoczesne systemy kogeneracji i ich cechy

W ostatnich latach można zauważyć wzrost świadomości energetycznej wśród wielu osób i firm. Nic więc dziwnego, że spore grono przedsiębiorców inwestuje spore pieniądze w różnego typu systemy odpowiedzialne za bycie głównym lub awaryjnym źródłem zasilania albo ciepła. Wśród wielu różnych instalacji, systemów i generatorów, można znaleźć wysokiej jakości systemy kogeneracji. Są to urządzenia przystosowane do […]

Read More