Druk książki – krótka historia poligrafii

Już zamierzchłe czasy pokazały, że człowiek ma potrzebę opisywania swoich myśli, uczuć, wydarzeń itp. W pierwotnych czasach ludzie zdobili jaskinie różnorodnymi rysunkami. Następnie rysunki zostały stopniowo zastępowane rękopisami filozofów, używających prajęzyków. Do czasu, gdy pojawił się druk. Kiedy drukowanie książek stało się popularne i jak dziś wygląda wydruk książki?

Współczesne metody wydruku – cyfrowy druk książek

Cyfryzacja doprowadziła do tego, że jednym z najważniejszych sprzętów drukarskich stał się komputer, a czcionki nie muszą już być układane ręcznie. Współcześnie najpopularniejszą metodą wydruku jest druk offsetowy i druk cyfrowy książek. Dziś książka do wydruku może być nie tylko spersonalizowana, ale także wydana na danym rodzaju papieru, w dowolnej liczbie egzemplarzy, a ewentualny jej dodruk nie jest żadnym problemem. Co więcej, dzięki nowoczesnym maszynom drukarskim, profesjonalna drukarnia wykona druk książki w naprawdę krótkim czasie i z zachowaniem jak największej staranności. 

Ale wróćmy do początków…

Za początki druku uznaje się XXV wiek p.n.e. Wówczas Egipcjanie na glinianych tabliczkach tworzyli znaki alfabetu i obrazki. Z kolei w Chinach stosowano drzeworyty, które obejmuje technika druku wypukłego. Polegała ona na tym, że wytwarzano stemple – znak lub rysunek nanoszono na deskę. Tym samym dany stempel można było użyć wielokrotnie. Ta metoda z pewnością przybliżyła ludzkość do poligrafii, czyli technice powielania wydruków. Pierwsze drukowanie książki datuje się na 868 rok. Był nią Sutra Diamentowa, czyli chińskie tłumaczenie sanskryckiego tekstu. Po tym wydarzeniu druk książek w Azji zaczął się szybko rozwijać. 

Jan Gutenberg i ruchoma czcionka

W Europie również było wielu wynalazców, którzy starali się opracować autorskie techniki druku. Największym wynalazcą został Jan Gutenberg, który jako pierwszy człowiek zastosował czcionkę ruchomą. Ponadto zaprojektował on maszynę do odlewania czcionek i stworzył prasę drukarską. Pierwsza oddana książka do druku to „Wykład Psałterza”, którą wydano w 1475 roku. Wówczas wydrukowano także pierwszą pozycję w języku polskim, a była to „Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium”, czyli uchwała zjazdu biskupów. 

Wynalezienie papieru 

Wynalezienie papieru to ogromny przełom w historii, który na zawsze zmienił świat i niewątpliwie nierozerwalnie łączy się z drukiem. Szczególną kwestią było odkrycie papieru powlekanego, dzięki któremu wydruk stawał się nie tylko trwały, ale i bardziej wyrazisty – wiernie oddawał kolory poprzez zastosowanie specjalnych mieszanek pigmentu i kleju. Z biegiem lat rozwój przemysłu i automatyzacja licznych procesów doprowadziły do zmian w dziedzinie poligrafii. Zecerstwo ustępowało miejsca DTP, które coraz bardziej wykorzystywało cyfryzację do drukowania. Za pomocą komputera i odpowiedniego programu bez problemu można było np. przygotować tekst czy kontrolować pracę urządzeń drukarskich.

Blog

Rzepak na polu bez chwastów: jak tego dokonać?

Rzepak to jedna z kluczowych roślin oleistych, uprawiana na całym świecie ze względu na cenne nasiona, z których produkuje się olej rzepakowy oraz pasze dla zwierząt. Jednak sukces w uprawie rzepaku często zależy od skutecznej kontroli chwastów. Chwasty stanowią poważne zagrożenie dla rzepaku, ponieważ mogą znacząco obniżyć plony i jakość nasion. Dlatego osiągnięcie stanu pola […]

Read More
Blog

Chłonne do usuwania wody z karoserii

Po dokładnym umyciu samochodu właściciele chcą uzyskać lśniący efekt bez zacieków na powierzchni karoserii. Aby to osiągnąć, niezwykle ważne jest odpowiednie wytarcie powierzchni lakieru w celu usunięcia zacieków i pozostałości wody. Warto sięgnąć po bardzo chłonne ręczniki, które nie tylko skutecznie usuwają wodę, ale także są wykonane z materiałów, które nie rysują powierzchni lakieru. Wykorzystanie […]

Read More
Blog

Ręczniki do osuszania karoserii

Po umyciu samochodu istotne jest zapewnienie, aby na karoserii nie powstały plamy z zacieków czy smug. W tym celu warto sięgnąć po chłonne ręczniki do suszenia auta, które zapewnią skuteczne i bezpieczne osuszenie powierzchni, pozostawiając ją czystą i lśniącą. Miękkie i delikatne ręczniki do suszenia auta Warto zwrócić uwagę na miękkość ręczników do suszenia auta, […]

Read More