Filtrowanie wody wchodzi w nawyk wielu Polakom. Stanowi to bardzo ciekawą alternatywę nabywania wody butelkowej w mało ekologicznych opakowaniach plastikowych. Okazuje się, że najchętniej stosowanym rozwiązaniem jest filtr przepływowy. Oczyszcza on wodę z różnego rodzaju zanieczyszczeń, a także poprawia jej zapach oraz smak. Zapewnia dużo lepszą jakość wody, co przekłada się na ogromną zmianę w życiu codziennym domowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu śmiało możemy pić wodę z kranu. Co jeszcze musisz wiedzieć o filtrach przepływowych?
Filtr przepływowy – dlaczego warto?
Z roku na rok coraz więcej Polaków zwraca uwagę na jakość wody w ich domu. Mowa przede wszystkim o wodzie, która płynie z kranu. Wielu osobom przeszkadza jej smak, zapach oraz stopień twardości. Mimo tego, że właściciele miejskich wodociągów zapewniają nas co do wysokiej jakości dostarczanej do domów i mieszkań, nie mamy pewności, co do stanu rur, przez które przepływa. Bardzo często zdarza się, że jest on na tyle zły, iż woda trafia do na naprawdę twarda. Powoduje wówczas kamień, który osadza się w naszych urządzeniach domowych oraz nie jest najlepsza, jeżeli chodzi o higienę – potrafi bowiem znacznie podrażnić skórę.
Właśnie dlatego większość osób decyduje się na kupno nie ekologicznej wody w butelkach lub picie jej jedynie po przegotowaniu. Na szczęście coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się filtry przepływowe. Umieszczone bezpośrednio na rurze, która doprowadza wodę do gospodarstwa domowego, zapewniają najwyższej jakości wodę w naszym mieszkaniu. Co więcej, montaż filtra jest łatwy, a jego prosta budowa i zasada działania sprawiają, że urządzenia są praktycznie bezawaryjne.
Filtry przepływowe – rodzaje
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów filtrów przepływowych. To, które należy wybrać, zależne jest od rodzaju wody, jaką posiadamy. Każdy z nich usuwa jednak substancje szkodliwe dla zdrowia oraz polepsza smak, zapach i jakość wody. Wyróżniamy cztery podstawowe filtry przepływowe.
Filtr węglowy. Pomaga on usuwać z wody chlor oraz jego pochodne odpowiedzialne za powstawanie kamienia.
Filtr z żywicą jonowymienną. Chroni on naszą instalację przed powstawaniem kamienia, a także pomaga usuwać sole wapnia i magnezu występujące w wodzie.
Filtr polipropylenowy. Jest to najbardziej popularny rodzaj filtra, który odpowiada za oczyszczanie wody z zanieczyszczeń mechanicznych takich jak rdza, żwir czy piasek.
Filtr do usuwania azotanów. Służy do usuwania azotanów, które znajdują się w naszej instalacji.
Filtrowana woda w naszym kranie – zalety rozwiązania
Instalacja domowego systemu filtracji wody całkowicie zmienia sposób postrzegania jej. Jest ona nie tylko materiałem do mycia, ale także podstawą, którą bez obaw możemy wykorzystywać podczas przygotowywania różnego rodzaju napojów. Ma ona doskonały smak, dzięki czemu picie jej oraz gotowane na jej bazie dania smakują dużo lepiej.
Zastosowanie filtrów przepływowych w naszych domach to także oszczędność oraz przyjazność dla środowiska. Pijąc wodę z kranu, nie kupujemy bowiem wody butelkowanej, która przyczynia się do generowania olbrzymich ilości plastikowych odpadów.
Domowy system filtracji wody to też inwestycja w przyszłość – wartość naszego domu czy mieszkania wrasta podczas chęci jego sprzedaży.
Co ważne, rozwiązanie jest łatwe w utrzymaniu czystości, proste w montażu i praktycznie bezawaryjne.